  • C0805N472K1XPL
C0805N472K1XPL
advertisement
Manufacturer No:
C0805N472K1XPL
HK JDW NO:
417-C0805N472K1XPL
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
C0805N472K1XPL Overview
It has a temperature coefficient of 15% ppm/°C.A 0805 case contains the product.The voltage rated for this electrical part is 100V.
C0805N472K1XPL Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C0805N472K1XPL Applications
There are a lot of KEMET C0805N472K1XPL applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C0805N472K1XPL
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.25mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm