  • C1005C0G1H560J
C1005C0G1H560J
advertisement
Manufacturer No:
C1005C0G1H560J
HK JDW NO:
769-C1005C0G1H560J
Package:
Datasheet:
C1005C0G1H560J
Description:
56pF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 14109
Step5Bar-code shipping tag
C1005C0G1H560J
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    1mm