  • C1005JB1C683K050BA
C1005JB1C683K050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005JB1C683K050BA
HK JDW NO:
769-C1005JB1C683K050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
C 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 16993
Step5Bar-code shipping tag
C1005JB1C683K050BA
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    Ceramic
  • Weight
    33.991078mg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    2513
  • Case Code (Imperial)
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm