  • C1005X5R1A473K
C1005X5R1A473K
advertisement
Manufacturer No:
C1005X5R1A473K
HK JDW NO:
769-C1005X5R1A473K
Package:
Datasheet:
C1005X5R1A473K
Description:
47nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2120
Step5Bar-code shipping tag
C1005X5R1A473K
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm