  • C1005X6S0G104M050BA
C1005X6S0G104M050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005X6S0G104M050BA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1005X6S0G104M050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
C 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 16840
Step5Bar-code shipping tag
C1005X6S0G104M050BA
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm