  • C1005X7R1C103K/50
C1005X7R1C103K/50
advertisement
Manufacturer No:
C1005X7R1C103K/50
HK JDW NO:
769-C1005X7R1C103K/50
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
C1005X7R1C103K/50
Description:
C 10000pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 8346
Step5Bar-code shipping tag
C1005X7R1C103K/50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Length
    990.6μm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm