  • C1206C105K4RACTU
C1206C105K4RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C105K4RACTU
HK JDW NO:
417-C1206C105K4RACTU
Datasheet:
C1206C105K4RACTU
Purchasing and Inquiry
C1206C105K4RACTU Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
C1206C105K4RACTU Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C1206C105K4RACTU Applications
There are a lot of KEMET C1206C105K4RACTU applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C1206C105K4RACTU
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    16V
  • Height
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm