  • C1608C0G1H182J
C1608C0G1H182J
advertisement
Manufacturer No:
C1608C0G1H182J
HK JDW NO:
769-C1608C0G1H182J
Package:
0603
Datasheet:
C1608C0G1H182J
Description:
1.8nF 50V Ceramic Capacitor 5% 0603
Quantity:
In Stock : 5045
Step5Bar-code shipping tag
C1608C0G1H182J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1.8nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm