  • C1608C0G1H391J080AA
C1608C0G1H391J080AA
advertisement
Manufacturer No:
C1608C0G1H391J080AA
HK JDW NO:
769-C1608C0G1H391J080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608C0G1H391J080AA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C1608C0G1H391J080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1608C0G1H391J080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608C0G1H391J080AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C1608C0G1H391J080AA
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm