  • C1608JB1E225K
C1608JB1E225K
advertisement
Manufacturer No:
C1608JB1E225K
HK JDW NO:
769-C1608JB1E225K
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
2.2μF 25V Ceramic Capacitor 10% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Quantity:
In Stock : 10125
Step5Bar-code shipping tag
C1608JB1E225K
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Temperature Coefficient
    10% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    0603
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm