  • C1608JB1H153K
C1608JB1H153K
advertisement
Manufacturer No:
C1608JB1H153K
HK JDW NO:
769-C1608JB1H153K
Package:
0603
Datasheet:
Description:
15nF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations 0603
Quantity:
In Stock : 10899
Step5Bar-code shipping tag
C1608JB1H153K
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    10%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    800μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Length
    1.6mm