  • C1608JB1H683K080AA
C1608JB1H683K080AA
advertisement
Manufacturer No:
C1608JB1H683K080AA
HK JDW NO:
769-C1608JB1H683K080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
C 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 7844
Step5Bar-code shipping tag
C1608JB1H683K080AA
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm