  • C1608NP01H060D080AA
C1608NP01H060D080AA
advertisement
Manufacturer No:
C1608NP01H060D080AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1608NP01H060D080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
C 6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 3030
Step5Bar-code shipping tag
C1608NP01H060D080AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    6pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm