  • C1608X5R1A475KT
C1608X5R1A475KT
advertisement
Manufacturer No:
C1608X5R1A475KT
HK JDW NO:
769-C1608X5R1A475KT
Package:
0603
Datasheet:
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
Quantity:
In Stock : 8526
Step5Bar-code shipping tag
C1608X5R1A475KT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm