  • C1608X7R1E473K/10
C1608X7R1E473K/10
advertisement
Manufacturer No:
C1608X7R1E473K/10
HK JDW NO:
769-C1608X7R1E473K/10
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C1608X7R1E473K/10
Description:
C 0.047μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 14236
Step5Bar-code shipping tag
C1608X7R1E473K/10
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm