  • C1608Y5V1C105ZT
C1608Y5V1C105ZT
advertisement
Manufacturer No:
C1608Y5V1C105ZT
HK JDW NO:
769-C1608Y5V1C105ZT
Package:
0603
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 80% -82/+22% ppm/°C 2 Terminations 0603
Quantity:
In Stock : 12143
Step5Bar-code shipping tag
C1608Y5V1C105ZT
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Published
  • Tolerance
    80%
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -82/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7/13 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm