  • C1632X5R0J475K
C1632X5R0J475K
advertisement
Manufacturer No:
C1632X5R0J475K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1632X5R0J475K
Package:
0612 (1632 Metric)
Datasheet:
C1632X5R0J475K
Description:
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0612 (1632 Metric)
Quantity:
In Stock : 16550
Step5Bar-code shipping tag
C1632X5R0J475K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.3mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm