  • C2012C0G1H682J/0.60
C2012C0G1H682J/0.60
advertisement
Manufacturer No:
C2012C0G1H682J/0.60
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C2012C0G1H682J/0.60
Package:
Datasheet:
Description:
6.8nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 5145
Step5Bar-code shipping tag
C2012C0G1H682J/0.60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER/PLASTIC, 7/13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.6mm
  • Length
    2mm