  • C2012JB1C106K
C2012JB1C106K
advertisement
Manufacturer No:
C2012JB1C106K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C2012JB1C106K
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
C(GENERAL) 10μF 16V Ceramic Capacitor 10% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Quantity:
In Stock : 14229
Step5Bar-code shipping tag
C2012JB1C106K
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    C(GENERAL)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    BULK
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm