  • C2012X5R1A106K
C2012X5R1A106K
advertisement
Manufacturer No:
C2012X5R1A106K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C2012X5R1A106K
Package:
Datasheet:
C2012X5R1A106K
Description:
C(GENERAL) 10μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 4849
Step5Bar-code shipping tag
C2012X5R1A106K
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Series
    C(GENERAL)
  • Tolerance
    10%