  • C2012X7R1C155M
C2012X7R1C155M
advertisement
Manufacturer No:
C2012X7R1C155M
HK JDW NO:
769-C2012X7R1C155M
Package:
Datasheet:
C2012X7R1C155M
Description:
1.5μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 15589
Step5Bar-code shipping tag
C2012X7R1C155M
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    BULK
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm