  • C2012Y5V1H474Z/0.85
C2012Y5V1H474Z/0.85
advertisement
Manufacturer No:
C2012Y5V1H474Z/0.85
HK JDW NO:
769-C2012Y5V1H474Z/0.85
Description:
C 0.47μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 15661
Step5Bar-code shipping tag
C2012Y5V1H474Z/0.85
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    850μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm
  • Thickness
    939.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm