  • C2016A.12.01
C2016A.12.01
advertisement
Manufacturer No:
C2016A.12.01
HK JDW NO:
336-C2016A.12.01
Package:
100
Datasheet:
C2016A.12.01
Description:
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C2016A.12.01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Diameter
    1.5748 mm
  • Outside Diameter
    1.575 mm
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Length
    100.0' 30.5m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.016 0.41mm
  • Insulation Thickness
    406.4μm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    UL Style 1007/1569, ASTM B-33
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    100
  • Insulation Material
    PVC
  • Conductor Material
    Copper, Annealed Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Series
    2016A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Shielding
    NO
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    7/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.062 (1.57mm)