  • C2040A.21.10
C2040A.21.10
advertisement
Manufacturer No:
C2040A.21.10
HK JDW NO:
336-C2040A.21.10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C2040A.21.10
    Select All
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    PVC
  • Conductor Material
    Copper, Annealed Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Series
    2040A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Color
    Grey
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    300V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • Jacket Color
    Gray
  • Conductor Strand
    10/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.070 (1.78mm)
  • Insulation Diameter
    1.778 mm
  • Length
    1000.0' 304.8m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.016 0.41mm