  • C2053A.21.05
C2053A.21.05
advertisement
Manufacturer No:
C2053A.21.05
HK JDW NO:
336-C2053A.21.05
Step5Bar-code shipping tag
C2053A.21.05
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Series
    2053A
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Color
    Yellow
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    300V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Jacket Color
    Yellow
  • Conductor Strand
    Solid
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.083 (2.11mm)
  • Insulation Diameter
    2.1082 mm
  • Length
    1000.0' 304.8m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.016 0.41mm