  • C3216X7R2E333K160AA
C3216X7R2E333K160AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216X7R2E333K160AA
HK JDW NO:
769-C3216X7R2E333K160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
C 0.033μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 13645
Step5Bar-code shipping tag
C3216X7R2E333K160AA
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness (Max)
    0.069 1.75mm
  • Thickness
    1.7526mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C