  • C4AQQEW5550M3BJ
C4AQQEW5550M3BJ
advertisement
Manufacturer No:
C4AQQEW5550M3BJ
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C4AQQEW5550M3BJ
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Description:
CAP FILM 55UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C4AQQEW5550M3BJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    C4AQ-M
  • Size / Dimension
    2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    55 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.8 mOhms
  • Lead Spacing
    2.067" (52.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    1100V (1.1kV)