  • C566D-GFE-CX34Q7S2
C566D-GFE-CX34Q7S2
advertisement
Manufacturer No:
C566D-GFE-CX34Q7S2
Manufacturer:
Cree Inc.
HK JDW NO:
163-C566D-GFE-CX34Q7S2
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C566D-GFE-CX34Q7S2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Screen Master®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Power Rating
    140mW
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.4V
  • Viewing Angle
    30 °
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Oval with Domed Top
  • Lens Size
    5.20mmx4.60mm
  • Luminous Intensity
    6.61 cd
  • Millicandela Rating
    6610mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength
    527 nm
  • Number of LEDs
    1
  • Reverse Voltage (DC)
    5V
  • Height
    7.8mm
  • Length
    5.2mm
  • Width
    4.6mm