  • C5750JB2A684K160KA
C5750JB2A684K160KA
advertisement
Manufacturer No:
C5750JB2A684K160KA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C5750JB2A684K160KA
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
C 0.68μF 100V Ceramic Capacitor ±10% JB 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 17319
Step5Bar-code shipping tag
C5750JB2A684K160KA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm