  • C5750X5R2E105M230KA
C5750X5R2E105M230KA
advertisement
Manufacturer No:
C5750X5R2E105M230KA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C5750X5R2E105M230KA
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
C 1μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 5086
Step5Bar-code shipping tag
C5750X5R2E105M230KA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height
    2.3mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm
  • Thickness
    2.4892mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%