  • C5750X7R2A225K230KA
C5750X7R2A225K230KA
advertisement
Manufacturer No:
C5750X7R2A225K230KA
HK JDW NO:
769-C5750X7R2A225K230KA
Description:
C 2.2μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 1294
Step5Bar-code shipping tag
C5750X7R2A225K230KA
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm
  • Thickness
    2.4892mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
    2220 (5750 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C