  • CA30CAF16BPM1IO
CA30CAF16BPM1IO
advertisement
Manufacturer No:
CA30CAF16BPM1IO
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-CA30CAF16BPM1IO
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
CA30CAF16BPM1IO
Description:
10V~40V Capacitive Cylinder, Threaded - M30 CA Series Polybutylene Terephthalate (PBT) Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
CA30CAF16BPM1IO Overview
CA30CAF16BPM1IO Features
CA Series
Operating Temperature: -30°C~85°C TA
Sensing Distance: 0.630 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~40V
Response Frequency: 50Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
CA30CAF16BPM1IO Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. CA30CAF16BPM1IO Proximity Sensors applications.
  • Lighting
  • Smart toilets
  • Collision detection on robots
  • Count different applications
  • Display products
  • Recycling plants
  • Plastic object detection
  • PC monitors
  • Non-ferrous objects detection
  • Rice cookers
Step5Bar-code shipping tag
CA30CAF16BPM1IO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TA
  • Series
    CA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~40V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP68, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN/PNP-NC/NO, 4-Wire
  • Sensing Distance
    0.630 (16mm)
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    50Hz