  • CA3100E28-22PF80
CA3100E28-22PF80
advertisement
Manufacturer No:
CA3100E28-22PF80
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-CA3100E28-22PF80
Package:
Datasheet:
CA3100E28-22PF80
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 6 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
Step5Bar-code shipping tag
CA3100E28-22PF80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-5015, CA
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-5015
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    22A 135A
  • Total Number of Contacts
    6
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    135A