  • CA3106E20-22PWBF80
CA3106E20-22PWBF80
advertisement
Manufacturer No:
CA3106E20-22PWBF80
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-CA3106E20-22PWBF80
Package:
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Reverse Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
CA3106E20-22PWBF80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-5015, CA-B
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Strain Relief
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    50V
  • Fastening Type
    Reverse Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    22A 74A
  • Total Number of Contacts
    6
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    74A