  • CAS100H12AM1
CAS100H12AM1
advertisement
Manufacturer No:
CAS100H12AM1
Manufacturer:
Cree/Wolfspeed
HK JDW NO:
163-CAS100H12AM1
Package:
Module
Datasheet:
CAS100H12AM1
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 168A MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CAS100H12AM1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Z-FET™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    568W
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation
    568W
  • Power - Max
    568W
  • FET Type
    2 N-Channel (Half Bridge)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    20mOhm @ 20A, 20V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.1V @ 50mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    9500pF @ 800V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    168A
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1200V 1.2kV
  • Continuous Drain Current (ID)
    168A
  • Threshold Voltage
    2.6V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Input Capacitance
    9.5nF
  • FET Feature
    Standard
  • Drain to Source Resistance
    16mOhm
  • Rds On Max
    20 mΩ
  • Nominal Vgs
    3.1 V