  • CB016M0010RSB-0405
CB016M0010RSB-0405
advertisement
Manufacturer No:
CB016M0010RSB-0405
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CB016M0010RSB-0405
Package:
0405
Datasheet:
Description:
10μF Capacitor 20% Tape and Reel 28mA 0405
Step5Bar-code shipping tag
CB016M0010RSB-0405
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size Code
    2217
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    28mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V