  • CB177K0154KBC
CB177K0154KBC
advertisement
Manufacturer No:
CB177K0154KBC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CB177K0154KBC
Description:
150nF Film Capacitor SMD/SMT 250V-DC POLYETHYLENE NAPHTHALATE
Quantity:
In Stock : 6807
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CB177K0154KBC
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYETHYLENE NAPHTHALATE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    5040
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    6.9mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    10.2mm