  • CBN15-30GK60-E2
CBN15-30GK60-E2
advertisement
Manufacturer No:
CBN15-30GK60-E2
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-CBN15-30GK60-E2
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
CBN15-30GK60-E2
Description:
10V~30V Capacitive Cylinder, Threaded - M30 Polybutylene Terephthalate (PBT) Cable Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
CBN15-30GK60-E2 Overview
Including it in package Cylinder, Threaded - M30 will make it easier for you. When the operating temperature is -25°C~70°C, proximity sensors can function well. To achieve maximum efficiency, proximity sensors should be powered by 30V. In order for the proximity sensors to perform their function, the rate must be 10Hz. The current that the reed switch's internal contacts pass should be 200mA to make the proximity sensors work well.
CBN15-30GK60-E2 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
CBN15-30GK60-E2 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. CBN15-30GK60-E2 Proximity Sensors applications.
  • Counter System
  • Count different applications
  • Non-ferrous objects detection
  • Wearables
  • Automation
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Self-driving cars
  • Rolling mills
  • Recycling plants
  • PC monitors
Step5Bar-code shipping tag
CBN15-30GK60-E2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Housing Material
    PBT
  • Material - Body
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Depth
    60mm
  • Termination Style
    Cable
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Switching Frequency
    10Hz
  • Switching Current
    200mA