  • CBS1002428
CBS1002428
advertisement
Manufacturer No:
CBS1002428
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-CBS1002428
Package:
Half Brick
Datasheet:
CBS1002428
Description:
Power Supply;DC-DC;28V@3.6A;18-36V In;Enclosed;Telecom;Switching;CBS Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CBS1002428
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Half Brick
  • Weight
    85.048569g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2005
  • Series
    CBS (100W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    101W
  • Additional Feature
    LG-MAX; WD-MAX
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, TUV, cULus
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    28V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    3.6A
  • Output Power
    100W
  • Current - Output 1
    3.6A
  • Height
    12.7mm
  • Width
    57.9mm