  • CBT50J4K7
CBT50J4K7
advertisement
Manufacturer No:
CBT50J4K7
HK JDW NO:
792-CBT50J4K7
Package:
Axial
Datasheet:
CBT50J4K7
Description:
Quantity:
In Stock : 8706
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CBT50J4K7
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2005
  • Series
    CBT, Neohm
  • Size / Dimension
    0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -600/ +200ppm/°C
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Composition
    Carbon Composition
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    25mm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Lead Diameter
    700 μm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    3.6mm