  • CC0402MRX5R5BB474
CC0402MRX5R5BB474
advertisement
Manufacturer No:
CC0402MRX5R5BB474
HK JDW NO:
898-CC0402MRX5R5BB474
Package:
0402
Datasheet:
CC0402MRX5R5BB474
Description:
470nF 6.3V Ceramic Capacitor 30 ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 10173
Step5Bar-code shipping tag
CC0402MRX5R5BB474
  • Package / Case
    0402
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    20%
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm