  • CC0402MRX7R7BB222
CC0402MRX7R7BB222
advertisement
Manufacturer No:
CC0402MRX7R7BB222
HK JDW NO:
898-CC0402MRX7R7BB222
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CC0402MRX7R7BB222
Description:
CC 2200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 8241
Step5Bar-code shipping tag
CC0402MRX7R7BB222
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm