  • CC05CG510F
CC05CG510F
advertisement
Manufacturer No:
CC05CG510F
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CC05CG510F
Description:
CC05 51pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CC05CG510F
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CC05
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    51pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-C-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    CG
  • Size Code
    1919
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm