  • CC0603GRNPO7BN272
CC0603GRNPO7BN272
advertisement
Manufacturer No:
CC0603GRNPO7BN272
HK JDW NO:
898-CC0603GRNPO7BN272
Package:
Datasheet:
CC0603GRNPO7BN272
Description:
0.0027μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CC0603GRNPO7BN272
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0027μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    0603
  • Positive Tolerance
    2%
  • Negative Tolerance
    2%
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm