  • CC0603KPX5R7BB225
CC0603KPX5R7BB225
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KPX5R7BB225
HK JDW NO:
898-CC0603KPX5R7BB225
Package:
Datasheet:
CC0603KPX5R7BB225
Description:
2.2μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 60000
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KPX5R7BB225
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    0603
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm