  • CC0603KPX7R6BB154
CC0603KPX7R6BB154
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KPX7R6BB154
HK JDW NO:
898-CC0603KPX7R6BB154
Package:
Datasheet:
CC0603KPX7R6BB154
Description:
150nF 10V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KPX7R6BB154
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Published
    2010
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm