  • CC0603MRX7R9BB682
CC0603MRX7R9BB682
advertisement
Manufacturer No:
CC0603MRX7R9BB682
HK JDW NO:
898-CC0603MRX7R9BB682
Package:
Datasheet:
CC0603MRX7R9BB682
Description:
0.0068μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 900
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CC0603MRX7R9BB682
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0068μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    0603
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm