  • CC0805JRNPO7BN562
CC0805JRNPO7BN562
advertisement
Manufacturer No:
CC0805JRNPO7BN562
HK JDW NO:
898-CC0805JRNPO7BN562
Datasheet:
CC0805JRNPO7BN562
Description:
CC 5600pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CC0805JRNPO7BN562
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Dielectric
    C0G
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm