  • CC0805JRNPO8BN101
CC0805JRNPO8BN101
advertisement
Manufacturer No:
CC0805JRNPO8BN101
HK JDW NO:
898-CC0805JRNPO8BN101
Package:
Datasheet:
CC0805JRNPO8BN101
Description:
0.0001μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 16472
Step5Bar-code shipping tag
CC0805JRNPO8BN101
    Select All
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    0.6mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0001μF