  • CC0805KRX5R7BB106
CC0805KRX5R7BB106
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KRX5R7BB106
HK JDW NO:
898-CC0805KRX5R7BB106
Datasheet:
CC0805KRX5R7BB106
Description:
CC 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 14
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KRX5R7BB106
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm